Värbamisfirma Talent Mill 5 aastat ehk kuidas minust sai ettevõtja

Vahel saab kõik alguse juhusest. Või vähemalt esmapilgul tundub see nii. Selline on ka minu ettevõtjaks hakkamise lugu. Saagu minu loost häid mõtteid ja julgustust see, kes täna kaalub – hakata ettevõtjaks või mitte… alati on olemas see „aga“ ning mitu põhjust, miks selleks praegu õige aeg ei ole. Ent vahel tuleb lihtsalt kuulata oma sisemist tarkust.

Märka võimalusi, mis peituvad raskes eluperioodis

Aasta 2014 algas minu elus kurva sündmusega. Raske haigus oli minu emast jagu saanud. Sellega seoses olin nädal tööst eemal. See nädal oli piisavalt pikk aeg selleks, et mõelda, kuidas minu elu edasi läheb? Otsisin vastuseid küsimustele – mida ma elus veel teha tahan? Milliste inimestega ma koos töötada ja toimetada soovin? Mis mulle elus rõõmu pakub? Nii nagu ikka endasse vaadates ja küsimusi esitades ette võib tulla, tulevad vastused, mis meid ennastki üllatavad. Minu peas  sündis otsus – lahkun palgatöölt. Põhjuseid selleks oli mitmeid ent peamine ikka enda rahulolematus olukorraga. Otsus oli tehtud ent mõningate asjaolude kokkulangemise tõttu lahkusin ma palgatöölt siiski alles pool aastat peale selle otsuse tegemist. Täna tean, et selle nädala jooksul jõudis minuni teadmine, et ma ei ole oma tööeluga rahul ja seda elu saan muuta ainult mina ise. Elu muutmiseks tuli hakata astuma samme, et liikuda minu enda soovitud suunas.

Ole valmis haarama võimalustest

Mul oli kindel plaan terve suvi puhata. See otsus ja teadmine andis jaksu edasi minna. Ent vahel ei lähe sinu plaanid täide või täituvad hoopis teised unistused. Sellised, mida sa ei ole julgenud tegelikult endale valjult välja öelda – hakata ettevõtjaks. Oled küll muude mõtete virrvarris vilksamisi mõelnud ent pole seda nii öelda tõsiselt vaagima-kaaluma asunud. Nii oli ka minuga.

Ma ei mäleta täpselt, kes kellele helistas. Ent peale ühte telefonikõnet, oma hea tuttava ja kunagise juhiga, olin saanud koostööpakkumise – sellise, mis unistuse kaunist suvepuhkusest automaatselt tahaplaanile lükkas. Tundsin, et see on minu võimalus – aidata suveperioodil (kus enamus Eestimaalasi puhkab) ühte personalimeeskonda värbamiste projektides ja teha seda ettevõtjana. See tundus parim variant võimalikest. Saan aru, et selline pakkumine tehti usaldusest minu vastu ja selle usalduse eest olen lõpmata tänulik tänaseni.  Registreerisin oma ettevõtte nädal hiljem, kui olin töölt lahkunud, juulis 2014. See teeb tänaseks juba 5 aastat, mis on omamoodi väike juubel värbamisfirmale Talent Mill😊.

Kõik tundus tuttav ent tegelikkuses oli kõik uus

Kuna olin aastaid personalivaldkonnas töötanud ja sealhulgas ka värbamisi teinud, siis tundus kõik justkui tuttav. Paraku nii see polnud. Minule oli see esimene kord, kus mul tuli otsida ja veenvalt kõnetada väga spetsiifiliste teadmiste ja oskustega insenere, keda tööturul nappis. Tagantjärele saan aru, et see algus oli veel kerge. Värbamisprojektid läksid aina keerukamaks ja alustasin rahvusvaheliste värbamistega. Väljakutseid minu senistele teadmistele ning oskustele jagus igaks päevaks. Samas on need väljakutsed mind ennast professionaalses mõttes ja inimesena väga arendanud. See on olnud keeruline, aga väga väärtuslik teekond igas mõttes.

Väljakutseid jagub igal sammul

Üheks esimeseks väljakutseks oli minu jaoks esimene inglisekeelne tööintervjuu, mille käigus kohtusin Hispaaniast Eestisse elama asuva professoriga. Intervjuul oli minu eesmärk kontrollida tema võimalikke teadmisi (kandidaadi hindamine) elektroonika ning IT valdkonnas ja seda olukorras, kus olin seda valdkonda sutsuke nii öelda nuusutada saanud. Täna saan aru, et see oli pea võimatu missioon, aga andsin oma parima. Tänaseks elab ja töötab too professor endiselt Eestis, samas ettevõttes juba viis aastat ja on karjääriredelil kiirelt liikunud. Meil  on olnud võimalus värvata nüüd juba tema meeskonda ägedaid insenere üle maailma. Värbajana toimetan maailmas, kus õpin iga päev ning see paneb pingutama ja endalt küsima – mida ma saan veel teha, et need sobivad spetsialistid rahvusvahelisel tasandil üles leida, välja valida ja ära hinnata  – selleks, et värbamine tulemuslik oleks.

Ressursside – raha ja aeg olulisus ettevõtluses

Kui ma ettevõttega alustasin, siis kiire alguse tõttu jäi mul äriplaan tegemata – värbamine oli tol hetkel prioriteet number üks. Usaldasin oma head suhet rahaga ja oma kliente. Tegin pool aastat kõvasti tööd (ületunde enda jaoks kokku ei löönud), pakkudes värbajana tulemuslikku värbamisteenust. Kuna mul ei olnud suuri kulusid, siis ühel hetkel oli ettevõtte pangakontol summa, millest alustades unistadagi ei osanud. Ressurss, mis avardas minu võimalusi ennast arendada. Enda tööandjana sain nüüd minna õppima seda, mida hing ihaldas ja võtta selleks aega. Oma tööajakava panin paika ise. Mul ei olnud enam vajadust istuda kellast kellani töötoolil. See  võimalus on muutnud väga palju minu suhtumist töö tegemisse tervikuna ja pannud mõistma, kui oluline on inimese jaoks paindlikkus ning usaldus töösuhetes.

Need viis aastat ettevõtjana on väga selgelt näidanud, et aastad pole vennad ja majanduskõver käib üles ning alla – mõjutades ettevõtja elu olulisel määral. Selline on elu. Samas, kui sa sellega arvestada oskad, siis on võimalik ka raskemad ajad (väike)ettevõtjana üle elada.

On suur vedamine/õnn, kui sinu kõrval on kolleeg, keda saab usaldada

Olen koostööd teinud erinevate inimestega ja kogenud, et ühega läheb koostöö sujuvalt, teisega nagu üle kivide ja kändude. Koostöö sõltub väga paljudest nüanssidest. Ent väikeses ettevõttes on see väga oluline, et inimeste väärtused on sarnased ja üksteist saab usaldada. Omavahelised kokkulepped peavad ja „õhus rippuvatest“ probleemidest räägitakse kohe. Selles olen väärtuslikke õpetusi saanud oma noorelt kolleegilt, kellega viimased 2,5 aastat oleme enamasti ühte jalga käinud. Mina annan temale kogenenumana vastu enda oskusi ja teadmisi personaliotsingu valdkonnas laiemalt. Nii me üksteist tasakaalustame.

Kokkuvõtteks – kas ma olen tehtud valikuga rahul ? Rahul, et hakkasin ettevõtjaks?

Jah. Ilma kahtluseta. Ma teen tööd oma tingimustel (Liisi Toom Persoonibrändi Agentuurist on sel teemal kirjutanud põnevaid ja kasulikke artikleid) ja tundega, et teen õiget asja ning koos inimestega, kellega on rõõm koostööd teha. Mul on väärtuslikku aega ja saan teha midagi koos oma pere ja kallite inimestega. Ma saan seda aega ise valida. Vastutan (võin kinnitada, et see ei ole alati kerge) ise oma elu ja töö eest. Õnn ei ole eesmärk, see on teekond, ka ettevõtluses.

Soovin teile ettevõtlikku ja rõõmupakkuvat teekonda!