Sa oled nõus – tööintervjuu on see koht, kus sa saad tööandjale end avada, rääkida oma kogemustest ning põhjendada, miks just sina oleksid kõige sobivam valik otsitavale ametikohale. Selleks, et silmast silma kohtumiseni jõuda, tuleb sul lugejat kõnetada oma kandideerimisdokumentidega – esimene ja väga kiire valik tehakse just CV ja kaaskirja alusel. Näpunäiteid CV kirjutamiseks oled sa juba lugenud, nüüd on aeg pöörata tähelepanu ka sellele, milliseid apsakaid oleks kasulik vältida.
- Kirjavead CVs või kaaskirjas. Kasuta korrektset kirjakeelt, pane tühikud, komad ja punktid õigesse kohta. Kirjavead on esimene asi, mis võib esmamulje hetkega rikkuda.
- Sa ei järgi juhtnööre. Töökuulutuses on tihtipeale välja toodud, et „Kandideerimiseks saada oma ingliskeelne CV …“ või „Lisa palgasooviga motivatsioonikiri …“ või „Lisa märksõna Müügiinsener“ või ka „Kandideerimisel vasta lühidalt alljärgnevale kahele küsimusele …“. Kui tööandja on seda spetsiaalselt palunud, siis selle taga on kindel vajadus. Kui palutakse ingliskeelset CVd, siis ära saada eestikeelset, põhjendades endale mõttes, et ma ei viitsi praegu seda ümber tõlkima hakata. Mäletad, kuidas õpetaja koolis alati rõhutas „Loe, mida sinult küsitakse!“.
- Liialt üldine kaaskiri. Sinu kaaskiri, nagu ka CV ja motivatsioonikiri, peaks looma eheda pildi sinust ning jutustama sellest, mida sul on tööandjale pakkuda. Leia isikupärane viis oma lugu kirja panna. Usu mind, nii tehes eristud sa koheselt neist, kes kirjutavad „Leian, et minu eelnev hariduskäik ja töökogemus toetab täielikult minu kandideerimise põhjust“. Mõistan, tööportaalide etteantud põhju on hea aluseks võtta. Ja tõesti, esimesed kolm korda sama lauset lugeda pani mind alguses ka muigama, sealt edasi aga mitte. PS! Võid kohe praegu üle vaadata, kas kasutasid sõna-sõnalt sama lauset oma viimases kaaskirjas.
- Sa ei sisesta oma andmeid tööandja palutud andmebaasi. Paljudel ettevõtetel on oma kandideerijate andmebaas. Kuigi see võtab aega, siis järgi seda nõuet ning lõika-kleebi kõik vajalikud andmed õigetele väljadele. Ära viita, et lugege lisatud failist. Sellel liigutusel on põhjus – sinu andmed tulevad siis otsinguga korrektselt välja. See on ju kandideerimisel sinu eesmärk, et sind üles leitakse ja märgatakse.
- Kandideerid ametikohtadele, milleks sul puudub vajalik kvalifikatsioon. Tööandja võib ehk olla paindlik näiteks mõne keeleoskuse osas, kuid kui on vajalik kõrgharidus mõnel konkreetsel erialal või 4 aastat töökogemust valdkonnas, siis selles järeleandmisi teha ei ole võimalik. Kui sul ei ole neid oskusi ja kogemusi, mida tööandja ootustes kirjeldab, siis mõtle väga hoolikalt enne, kui oma CV saadad. Säästad nii mõlema poole aega ja ennast pettumusest.