Mind pani käesolevat lugu “paberile” panema lugu elust enesest. Mõnda aega tagasi kohtusin inimesega, kes osales minu poolt läbi viidud personaliotsingus. Konkursi lõppedes pakuti talle tööd just temale südamelähedases valdkonnas. Ta oli sellist võimalust juba pikalt otsinud. Talle pakuti häid väljakutseid põnevas ametis ent ometi lahkus ta peagi ettevõttest… Kohtumisel rääkisime sel teemal ja ta ütles “mul oli endal kodutöö tegemata” ning tema tabav ütlus pani mind teemale pikemalt mõtlema.
Me teeme elus palju valikuid. Vahel oleme oma valikutega rahul ja vahel mitte. Uue töö ja tööandja valik on üks tähtis valik. Liialdamata. Tööintervjuudel küsitakse kandidaadilt reeglina üsna palju küsimusi. Seda eesmärgil, et kandidaadi või konkursil osaleja (kuidas kellelegi suupärane) kohta infot saada. Kandidaadid ise väga palju küsimusi ei esita, kuigi see on igati asjakohane. Mille põhjal kandidaat siis otsuse teeb? Kas töökuulutusest saadud infost piisab või piisab infost, mida personalitöötaja või personaliotsingu ettevõte välja pakub? Tulevase tööandja personalitöötaja ei kipu jagama infot, mis võib kandidaadile negatiivsena tunduda, sest sobivaid kandidaate on ju reeglina oodatust ikka vähem. Personaliotsingu ettevõte ei ole vahel/tihti aga kursis, millised probleemid või iseärasused selles ettevõttes sees peituda võivad. Vahel pole ettevõtte endale probleemi olemust teadvustanud, pole märganud jms. Potentsiaalse uue töötajani jõuab info, mis loob ettevõttest positiivse pildi. Positiivne pilt töötab seni kuni inimene tööle asub ning reaalsus kujuneb teiseks, kui tööintervjuul räägiti…
Selleks, et sina eelkirjeldatud olukorda ei sattuks, soovitan uue tööandja valikul ära teha põhjalik kodutöö – uuri ettevõtte tausta. Tean, et paljud googeldavad tulevast tööandjat jne. Kuna Eesti on väike, siis kindlasti on sinu tuttaval tuttav, kes töötab või on töötanud sind huvitavas ettevõttes ning valmis sinuga kogemust jagama. Uuri, millised on ettevõtte väärtused, milline juhtimiskultuur ja kuidas seal lihtsalt inimesest hoolitakse:)
Kui kodutöö tehtud, saad oma valiku teha teadlikumalt (arvestades kõigi plussidega ja miinustega) ja uus töö pakub rohkem rõõmu ning oled valmis 100% ning rohkem tööandja heaks panustama. Julgust esitada küsimusi ja teha teadlikke valikuid!